Choď na obsah Choď na menu
 


Archív správ

30.04.2020
 

V sobotu 26. apríla sa uskutočnil Vienna SOTA day. Rakúski rádioamatéri sa rozbehli po okolitých kopcoch v programe SOTA robili spojenia najmä v pásme 2M. Pozvanie zúčastniť sa prijalo aj mnoho slovenských staníc a tak sme ničím nezaostali. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili aj ako aktivátori z kopcov ako Devínska Kobyla, Vápenná či Vysoká, ale aj lovcom, ktorí robili spojenia z domácich QTH.

http://viennasotaday.hawel.net/summit-list-spring-2020

 

Španielsky rádioklub vyhlásil pri príležitosti 95. výročia IARU a svetového dňa rádioamatérov aktivitu, kedy je možné na pásme robiť spojenia so špeciálnymi stanicami AM0-9, 95 WARD. Ak chcete aspoň strieborný diplom, treba do konca apríla urobiť spojenie s aspoň 5 rôznymi stanicami. Denník netreba posielať. Viac informácii a diplom tu:

https://iaru95.ure.es/

 

(qrznow)

Kanadský rádioamatér Scott Tilley (VE7TIL) našiel ďalší mŕtvy satelit. Na toto svoje zvláštne hobby získal viac času po lockdowne kvôli epidémii koronavírusu v kanadskej Britskej Kolumbii. Je aj amatérskym astronómom a rád hľadá na oblohe zauímavé signály. Objavil takto už množstvo nedokumentovaných a tajných satelitov. Na frekvencii 236.748 MHz započul modulovanú nosnú vlnu experimentálneho vojenského satelitu LES-5. Satelit bol vypustený v r. 1967 a mal slúžiť len do roku 1972. Ďalej však lieta na geostacionárnej orbite a kým sú jeho solárne panely otočené na slnko, stále funguje.

https://qrznow.com/radio-amateur-finds-another-zombie-satellite/

 

(hamradio.sk)

Tento víkend (2. - 3. 5 od 00:00 do 24:00) sa uskutoční 2. subregionálny pretek v pásmach 144MHz až 76 GHz. Súťažný kód: RS(T) + poradové číslo spojenia + lokátor. Denník sa posiela vo formáte EDI.

https://vkv.hamradio.sk

 

(maďarský rádioklub)

Tento pondelok (a každý prvý p ondelok v mesiaci sa koná Budapeštiansky CQ Contest. 

Čas: 18:00 až 20:00 SEČ. Pásma: 144MHz až 76 GHz. Súťažný kód: RS(T) + poradové číslo spojenia + lokátor. Bodovanie je podobné ako pri subregionáloch, za stanice vo vlastnom lokátore je však 5 bodov. Denník sa posiela vo formáte EDI.

https://cqbp.brasz.hu/rules_en.html

 

(český rádioklub)

Českí rádioamatéri zhromaždili k sedemdesiatemu výročiu konca vojny životopisy československých rádioamatérov. V niekoľkých zborníkoch tak prinášajú životopisy tých, ktorí zmizli vo väzení, v koncentračných táboroch alebo na popravisku, kedy na rozsudok smrti stačilo počúvanie zahraničného rozhlasu. Prinášajú aj životopisy viac ako 100 tých, ktorí vojnu prežili.

http://www.crk.cz/CZ/EBOOKSC

 

(český rádioklub)

Českí rádioklub chystá aj špeciálnu aktivitu k 90temu výročiu vydania prvých rádioamatérskych povolení v ČSR. Od 19.5.2020 do 31.5.2020 budú tak na pásme vysielať špeciálne značky s prefixom OL90, ktoré pripomínajú volacie značky prvých rádioamatérov a historicky všetkých rádioamatérskych organizácií v Československu a Českej republike.

https://www.crk.cz/FILES/BULL_M_04_2020C.PDF

 

(RGSB)

Na pamiatku víťazstva spojencov v 2. svetovej vojne v Európe (8. mája 1945) a v Japonsku (15. augusta 1945) budú v dňoch 1. az 31. mája a 1. až 31. augusta vysielať na amatérskych pásmach špeciálne stanice GB75PEACE, GB1945PE a GB1945PJ.

https://rsgb.org/main/blog/news/rsgb-notices/2020/04/27/radio-marathon-commemorates-75th-anniversary-of-ve-day-and-vj-day/

(Southgate amateur radio news)

Členovia Čínskeho rádioklubu (CRAC) budú pôsobiť pod špeciálnymi značkami (B0CRA - B9CRA) a robiť spojenia s rádioamatérmi z celého sveta. Aktivita bude prebiehať medzi0000 UTC 1. mája and 1200 UTC 7. mája. Kontrola logov na: http://mulandxc.com/crac/view

http://www.southgatearc.org/news/2020/april/chinese-special-event.htm

  

07.05.2020

[hamradio.sk]

11.-12. Apríla sa uskotočnila SSB časť OK OM DX Contestu. Zúčastnilo sa ho mnoho staníc, ktoré stretávame aj na na našom prevádzači. Všetkým, ktorí nás reprezentovali v conteste ďakujeme a blahoželáme k dosiahnutým spojeniam, priebežné výsledky je už možné si pozrieť na http://okomdx.crk.cz/.

[rsgb]

Britská spoločnosť rádioamatérov(RSGB) zverejnila na svojej zdránke zadarmo pre všetkých májové číslo rádioamatérskeho časopisu RadCom, aj preto, aby trochu potešil rádioamatérov, ktorí trávia čas v domácej izolácii. Je to obdoba slovenského rádiožurnálu a celé si ho môžte pozrieť na stránke rsgb.org. Celý link bude online v prepise správ.

https://rsgb.org/main/publications-archives/radcom/sample-radcom/

[amateur radio newsline]

Podľa britského portálu Essex Ham sa na online rádioamatérsky kurz, ktorý začal 5. apríla prihlásil rekordný počet ľudí – 260. Z kapacitných dôvodov zatiaľ čaká na začiatok kurzu 164 ďalších, preto sa plánuje otvorenie ďalších kurzov – zatiaľ 3. mája, 7.júna, 5. júla a 2. augusta. Na kurz sa môže prihlásiť ktokoľvek v UK a kurz je zadarmo. Britská spoločnosť rádioamatérov (RSGB) im následne umožní zúčastniť sa online skúšky a získať povolenie.

Podobné správy o prvých lastovičkách online povolení sa objavujú v Austrálii. V austrálskom meste Perth zaznamenali prvého úspešného žiadateľa o rádioamatérske povolenie, ktorý úspešne zložil skúšku vykonanú online.  Skúšku povolila univerzita the Australian Maritime College, ktorá je autorizovaná vydávať osvedčenia o odbornej spôsobilosti and rádioamatérska spoločnosť the Wireless Institute of Australia, ktorej dvaja riadiaci členovia online skúšku vykonali.

Slovenský, český ani rakúsky telekomunikačný úrad zatiaľ nové termíny skúšok neoznámil. Rozdiel je, že u nás skúšky vykonávajú priamo úrady, zatiaľčo v niektorých krajinách nových rádioamatérov skúšajú dobrovoľníci z radov rádioamatérskych organizácií, čo umožňuje aj pružnejšie reagovať na novovzniknutú situáciu.

https://www.arnewsline.org/

[rakúsky rádioamatérsky zväz]

Martin OE1MVA pozýva všetkých (predpokladám) Nemčiny znalých rádioamatérov na Viedenské núdzové vysielanie.Uskutoční sa v utorok 12. mája o 8. hodine večer. Pod značkou OE1XA budú vysielať na 145.500 a prevádzači na Kahlenbergu OE1XUU, na frekvencii 438.950. Na Kahlenbergu bude po vysielaní nasledovať lokálne kolečko.

Ďalší zaujímavý dátum bude 16. mája o 17:30 miestneho času, kedy sa z južného predmestia Viedne Wiener Neudorf u skutoční stretnutie dolnorakúskych Yls. Vysielať bude operátorka Tina OE3YTA pod značkou OE3XHQ frekvencii 3740kHz a vítané sú všetky Yls, s ktorými bude robiť spojenia prednostne. Keď sa nebudú ozývať ženy, môžu si spojenia urobiť aj Oms.

https://www.oevsv.at/oevsv/veranstaltungen/

[amsat uk]

Na ruskom satellite DOSAAF-85 bol aktivovaná rádioamatérsky transpondér pre módy CW a SSB.

Satelit je spoločným projektom spoločnosti Information Satellite Systems (ISS) Reshetnev a študentov Sibírskej leteckej a vesmírnej university v Krasnojarsku

a bol vystrelený na obežnú dráhu 26.12.2019 a Zem obieha na eliptickej orbite s perigeom 1175km a apogeom 1511km a inklináciou 82.5 stupňa. Výkon vysielača je 5 wattov. Na frekvencii 435.605 MHz – vysiela v CW značku RS44.

Transpondér je na frekvenciách:

Earth-to-Space: 145.965 MHz +/- 30 kHz
Space-to-Earth: 435.640 MHz +/- 30 kHz

https://amsat-uk.org/2020/04/30/dosaaf-85-rs-44-amateur-radio-transponder-activated/

ŠPECIÁLNE ZNAČKY

[rsgb]

RSGB Hope QSO Party: 1430Z-1600Z, May 8 (SSB)

Cieľom je zabaviť a podporiť britských rádioamatérov, ktorí sú v súčasnosti v domácej izolácii. Účastníci budú volať výzvu v tvare “CQ HQP” alebo “CQ Hope QSO Party”.  Na pásmach 80, 40, 20, 15 a 10 metrov. Aktivita sa bude v rôznych  formách obmieňať a budú sa v pravidelných intervaloch meniť módy. Viac na stránke RSGB.

https://www.rsgbcc.org/hf/rules/2020/rhqp.shtml

 


14.05.2020

Audio záznam TU
[arrl] 13.5.2020

Bola vydaná nová verzia programu WSJT-X, ktorá obsahuje prvé zásadné zmeny od jesenného vydania. Výrazne vylepšili dekódovací algoritmus, ktorý by mal badateľne zlepšiť dekódovanie signálov najmä na preplnených pásmach. Autori programu ďalej hovoria, že pracujú na dvoch nových módoch, ktoré sú zamerané na dlhé a stredné vlny. Jeden by sa mal podobať na WSPR a druhý bude určený na robenie vzájomných spojení. Citlivosť by mohla byť až do -31dB. 

http://www.arrl.org/news/new-wsjt-x-beta-version-offers-significant-ft4-and-ft8-upgrades


 

[arrl] 12.5.2020

V septembri by mali byť vypustené dva nové čínske amatérske satelity - CAS-7A a CAS-7C. Na palube by mali byť lineárne transpondéry v pásmach 10/15m, 70cm/2m aj FM transpondér pre 70cm/2m. Jeden zo satelitov bude vysielať aj telemetriu v pásme 70cm a obraz z fotoaparátu na palube v pásme 10GHz.

http://www.arrl.org/news/two-new-chinese-ham-satellites-expected-to-launch-in-september

 

[arrl] 11.5.2020

Spolu s tým, ako vo viacerých štátoch USA začalo uvoľnovanie protiepidemiologických opatrení, sa začali znovu organizovať skúšky odbornej spôsobilosti záujemcov o rádioamatérske povolenie. V štáte Oregon, kde už sú povolené verejné zhromaždenia do 10 osôb sa konali skúšky za zvýšených bezpečnostných opatrení. Účastníci robili testy vonku, na parkovisku pod prístreškom rozsadení v dvojmetrovej vzdielenosti od seba a s ochrannými maskami na tvárach.

Za podobných opatrení sa konali aj skúšky v štáte Oklahoma. 

Skúšky sa konali aj v Nórsku. Práve v čase vypuknutia pandémie ukončil rádioklub v Osle kurz záujemcov o rádioamatérske povolenie a traja absolventi boli pripravení zložiť skúšky. Nórski rádioamatéri sa nenechali odradiť. Stretli sa v lese pri skautskom zrube a za dozoru skúšobného komisára všetci traja v 5 metrových odstupoch a teplo oblečení (vonku bolo 10 stupňov) úspešne získali osvedčenia o odbornej spôsobilosti.

http://www.arrl.org/news/socially-distanced-in-person-exam-sessions-held-in-us-and-norway

 

[urad pre regulaciu elektronickych komunikacii a postovych sluzieb]

Na Slovensku je konanie skúšok odbornej spôsobilosti stále pozastavené. Ako hovorí oznam na stránke regulačného úradu: Regulačný úrad v záujme ochrany zdravia jeho klientov, zamestnancov a ich rodinných príslušníkov prijal preventívne ochranné opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 a pozastavil konanie skúšok osobitnej odbornej spôsobilosti až do doby pominutia rizika nákazy

https://www.teleoff.gov.sk/skusky-osobitnej-odbornej-sposobilosti/

 

[poľská rádioamatérska organizácia]

 

8. Mája poľské Ministerstvo pre Elektronizáciu malo zasadnutie formou telekonferencie. V pracovných skupinách sa diskutovalo o obsahu nového návrhu zákona o elektronických komunikáciách. Poľský zväz rádioamatérov na jednania poslal niekoľko svojich návrhov. Dva z nich boli akceptované a posunuté do ďalších čítaní:

 

1. Predĺženie platnosti povolení z 10 na 25 rokov, čo by malo znížiť náklady, vyťaženie úradu a trochu zjednodušiť poľským rádioamatérom fungovanie

 

2. Novelizovanie starších zákonov, ktoré sa týkajú úradných dokumentov tak, aby bolo možné napríklad elektronicky publikovať výsledky skúšok odbornej spôsobilosti. Následne by táto informácia bola prístupná príslušným úradom a rádioamatér by tak nemusel zdĺhavo posielať kópie osvedčení na úrad. Rovnako by mohlo byť elektronicky vydávané aj rádioamatérske povolenie.

https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4649

 

[hamradio.cz, španielsko]

S ohľadom na skutočnosť, že kvôli zatvoreným školám a príkazu zostať doma majú Španielske deti a mládež obmedzené možnosti vzdelávania, prijal španielsky regulačný úrad opatrenie, v ktorom povoľuje členom, žijúcim v spoločnej domácnosti s držiteľom rádioamatérskeho povolenia, v rozhsahu drzitelovho povolenia s vykonom max.40% dovoleného výkonu na danom pásme, maximálne však 100W. Platí len do konca výnimočného stavu.

Niečo podobné je ale možné aj u nás:

22.  Prevádzkovanie amatérskej stanice fyzickej osoby inými osobami

Amatérsku stanicu fyzickej osoby môže s jej súhlasom a pod jej volacou značkou obsluhovať:

-    operátor bez povolenia v rozsahu triedy N pri výcviku a školení (príprava na skúšku triedy N) pod dohľadom držiteľa povolenia

-    držiteľ povolenia iného štátu v rozsahu svojej, maximálne však v rozsahu držiteľovej operátorskej triedy

-    iný držiteľ slovenského povolenia v rozsahu svojej, maximálne však v rozsahu držiteľovej operátorskej triedy.

https://avancedigital.gob.es/espectro/radioaficionados/autorizaciones/Documents/resolucion-autorizacion-radioficionados-estado-alarma.pdf

https://www.hamradio.cz/i-povolovaci-podminky-se-v-dobe-coronaviru-meni-i-kdyz-ne-u-nas/


 

[oevsv] 15.5.2020

Rakúska rádioamatérska organizácia pokračuje vo svojom vysielaní pravidelných správ.

https://www.oevsv.at/oevsv/aktuelles/Oesterreich-Rundspruch-auch-diesmal-wieder-im-Livestream--00007/

 

Správy sú každý týždeň a rozdelené sú na celorakúske správy a regionálne správy regiónu OE1 (Viedeň).

Raz za 2 tyzdne, Kazdu 1. a 3. Nedelu v mesiaci 3640 kHz 7550 kHz a na prevádzačoch v pásmach 2m a 70cm.

 

Správy číta Wolfgang OE1WBS a Sylvia OE1YXS.

 

Správy sa budú vysielať aj ako livestream na Wolfgangovom youtube kanále.

Stream (nedela):

https://youtu.be/m2cLqmI0SQk

 

Wolfgangov Kanal s archivom:

https://www.youtube.com/channel/UC_093D-WWJEejbGjFuULB5A

 

A kazdu 2. A 4. Stredu su OE1 spravy

https://www.oevsv.at/oevsv/rundspruch/index.html

 

Podobné správy majú aj Poliaci

[pzk] 13.5.2020

Vysielajú každú stredu 3702,5 KHz o 18 lokálneho času

https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4649


 

[darc] 13.5.2020

Po zrušení HAM stretnutia vo Friedrichshafene sa s ohľadom na vývoj situácie epidémie Covid-19 sa žiaľ ruší aj plánovaný letný YOTA tábor 2020 v Chorvátsku.. Presúva sa na leto 2021. Miesto zostáva rovnaké,  bude sa konať v Chorvátsku v spolupráci s Chorvátskou rádioamatérskou organizáciou. Je však možnosť, že ak sa situácia zlepší, budú sa ešte túto sezónu konať menšie podujatia. YOTA tím plánuje na 28. Mája 18:00 utc aktivitu, ktorej sa budeme môcť zúčastniť všetci. Čo presne sa 28. Mája bude diať, nechávajú ako prekvapenie.

https://www.darc.de/home/

 

[pzk]

Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ

 

Z epidemiologických dôvodov sa neuskutoční tohoročné stretnutie poľských rádiomatérov LOS. Ako náhrada bude na rádioamatérskych pásmach 30. Mája od 00:00 do 24:00 UTC akcia Los na vlnách éteru, ktorú organizujú rádiokluby SP7KED a SP9KDA. Uskutoční sa na všetkých rádioamatérskych pásmach, povolené sú aj dymové signály. Výzva bude v tvare CQ LOS a cieľom bude robiť rádioamatérske spojenia so stanicami, ktoré sa podieľajú na organizácii stretnutia LOS, čo je celkovo asi 38 staníc. Organizátori budú okrem reportu dávať počet stretnutí LOS, ktoré absolvovali, ostatní účastníci poradové číslo spojenia.

https://pzk.org.pl/news.php?readmore=4649